Vločky speciálně hydrotermicky upravené, nabízejí větší využití živin, snadné trávení a jsou vysoce hygienické.
Výhody hydrotermické úpravy zrnin
- zvýšení chutnosti krmiva
- zvýšení stravitelnosti krmiva
- celkové zlepšení trávení
- hygienické krmivo, díky sanitačním účinkům (vysoká teplota při napařování) se likvidují patogenní mikroorganizmy (E. coli, salmonella), plísně a kvasinky
- zvýšení užitkovosti
U koní díky lehké stravitelnosti vloček kukuřice, ječmene a ovsa dochází k žádoucímu trávení cukrů a škrobů v přední části zažívacího traktu - v tenkém střevě. Vločka dodává dostatek pohotové energie a její trávení je zároveň energeticky nenáročné, podporuje tak proces odbourávání důležité vlákniny v tlustém střevě.
Jednoduché cukry, vzniklé snadným trávením zmazovatělého škrobu po hydrotermickém vločkování, jsou v těle koně snadno vstřebávány už v tenkém střevě a zajišťují tak optimální přísun lehce stravitelných cukrů.
Co je hydrotermická úprava:
Tepelně opracované zrno s mechanicky narušenou strukturou, takzvaná hydrotermická úprava suroviny, je proces, kdy se zrno po určitou dobu napařuje na teplotu nad 90 °C a poté se při průchodu mezi dvěma válci rozmáčkne.
Díky spolupůsobení kombinace teploty, vlhkosti, tlaku a času stlačení vzniká nový finální produkt - vločka.
Takto zpracované obiloviny a luštěniny (kukuřice, pšenice, ječmen, oves, hrách a další) se svým složením a vlastnostmi (zejména strukturou, využitelností, chutí a vzhledem) výrazně odlišují od tradičních krmných surovin.
Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že u výroby vloček odpadá nutnost šrotování před zpracováním.
Při hydrotermickém vločkování dochází ke změnám fyzikálně-chemických vlastností zrna:
Zmazovatění škrobu zvyšuje rozpustnost a rozsah trávení škrobu. Tvar a velikost vločky optimalizují dynamiku trávení škrobu. Minimální želatinační teplota je 72° C. Aby došlo ke zmazovatění škrobu, Zinn a kol. (2002) uvádí, že tato teplota musí působit po dobu nejméně 25 minut.